Національна академія наук України
Інститут електродинаміки
2
квітня
4 квітня 2024 р. об 11.00 відбудеться засідання Вченої ради Інститу­ту електродинаміки НАН України (Конференц-зал, кім. 404, 4-й поверх). ПОРЯДОК ДЕННИЙ I. Про відкриття науково-технічної…

Котельніков Олександр Костянтинович

член-кореспондент АН УРСР

Олександр Костянтинович Котельников, відомий фахівець в галузі електротехніки, народився 18 травня 1877 року в Нижньому Новгороді (Росія). В 1900 р. поступив до Київського політехнічного інституту, який успішно закінчив у 1908 р.

Наукову діяльність почав у 1909 р., працюючи на Південно-Західній залізниці. Першу наукову роботу опублікував у 1910 р. В 1913-1931 рр. викладав у Київському політехнічному інституті. Коло наукових інтересів О.К. Котельникова в той час охоплювало три основних напрями: лінії передачі електричної енергії на великі відстані, електромагнітне поле, електричні машини.

З 1931 по 1938р. О.К. Котельников працював Одеському інституті зв’язку, де займався проблемами розвитку теорії електромагнітного поля, а також дослідженнями граничних явищ, зокрема, відображень електромагнітних хвиль та електричного зміщення в діелектрику.

У 1935 р. О.К. Котельникову без захисту дисертації присвоєно звання доктора технічних наук і професора. У 1938 р. він переїздить до Києва, де працює завідувачем кафедри електротехніки Київського технологічного інституту харчової промисловості .

У 1939 р. О.К. Котельникова обрано членом–кореспондентом АН УРСР, і він почав працювати в Інституті енергетики АН УРСР. З 1947 по 1950 р. працював в Інституті електротехніки АН УРСР (нині – Інститут електродинаміки НАН України), де проводив наукові дослідження з техніки слабких струмів, електродинаміки, теорії довгих ліній. Їм розроблено метод графічного розрахунку ліній передачі, який знайшов визнання міжнародної наукової спільноти.

О.К. Котельников – автор більше 50 наукових робіт, з яких 9 опубліковано за кордоном.

Свою останню роботу «Поширення хвиль електромагнітної енергії в прямокутних хвилеводах» О.К. Котельников опублікував в 1956 році в Доповідях академії наук УРСР.

Помер Олександр Костянтинович 23 січня 1964 року.