Clean Power

Ukrainian (UA)English (United Kingdom)

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ


ІНСТИТУТ ЕЛЕКТРОДИНАМІКИ

Счастлівий Геннадій Григорович, академік НАН України

05.01.1930

Видатний вчений у галузі електромеханіки та енергетичного електромашинобудування. Доктор технічних наук (1974 р.), професор (1980р.), член-кореспондент НАНУ (1985 р.), академік НАНУ (1988 р.), дійсний член Нью-Йоркської академії наук (1994). Заступник директора Інституту електродинаміки НАН України з наукової роботи (1974–1990 рр.), завідувач відділу моделювання машин змінного струму (1976–2000 рр.), провідний науковий співробітник відділу моделювання машин змінного струму (з 2000 р. понині).

Лауреат премії НАН України ім. Г.Ф.Проскури (1978 р.). і Державної премії України (1990 р.). Нагороджений орденом “Знак пошани” (1981 р.) та 3 медалями (за період 1970–1983 рр.).

Автор понад 350 наукових праць, з яких 8 монографій та понад 120 авторських свідоцтв на винаходи і патентів.

Геннадій Григорович Счастлівий народився 5 січня 1930 року у с. Михайлівка Вороновицького р-ну Вінницької області. У 1952 році закінчив електротехнічний факультет Київського політехнічного інституту. З 1957 р. понині працює в Інституті електродинаміки НАН України.

Основним напрямком його наукової діяльності є комплексне моделювання електромагнітних, тепло-фізичних і теплодинамічних процесів у потужних турбогенераторах та інших великих енергетичних електромашинах на базі дослідження математичних і фізичних моделей, орієнтованого на розробку нових конструкцій та вузлів машин, що відрізняються високою навантажувальною здатністю і надійністю.

Вчений створив загальну теорію комплексного фізичного та математичного моделювання електромагнітних, теплових та термомеханічних явищ у потужних електромашинах з метою забезпечення їх надійності та довговічності.

Під керівництвом Г.Г.Счастлівого співробітники відділу разом з ДП «Електроважмаш» розробили нові конструкції ротора і кінцевих зон осердя статора для першого у світі асинхронізованого турбогенератора типу АСТГ-200 з унікальними експлуатаційними характеристиками, перші зразки якого успішно працюють на Бурштинській ТЕС з 1986 року.

Діяльність Г.Г.Счастлівого завжди була і є орієнтована на постійну творчу співпрацю з підприємствами і організаціями електротехнічної промисловості і енергетики (ДП «Електроважмаш»), Міненерго (Бурштинська, Трипільська, Зміївська електростанції, АТ «Київенерго», низкою АЕС України, ВАТ „Укргідроенерго” та ін. Впровадження завершених робіт, що виконуються Г.Г.Счастлівим та колективом відділу, дозволяє успішно розв’язувати найважливіші завдання щодо підвищення надійності та навантажувальної здатності турбогенераторів потужністю від 200 до 1000 МВт.

Г.Г.Счастлівий є засновником школи з проблем підвищення надійності та ефективності процесів електромеханічного перетворення енергії. Серед його учнів – 5 докторів і 23 кандидати технічних наук.

Довгий час Г.Г.Счастлівий був членом спеціалізованих рад в інститутах НАН України, Головою київського правління НТС ЕЕУ. Наразі він – член Центрального правління Спілки енергетиків і електротехніків України, заступник Голови Наукової ради НАН України з комплексної проблеми «Наукові основи електроенергетики», член редколегії наукового журналу «Технічна електродинаміка» і фахового журналу «Гідроенергетика України». Брав активну участь у формуванні Енергетичної стратегії України на 2005–2030 роки і подальшу перспективу.